1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .

 1. Çevrim Dışı
  NeRo

  NeRo Teğmen

  • Mesaj:  22
  • Alınan Beğeniler:2
  2 Haziran 2018
  Meslek:
  Bilgisayar Programcısı
  CENNET BINEGI BURAK

  BURAK BINEGI NEDIR
  Resul-i Ekrem (s.a.v.) efendimizin bir gece Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gitmesine İsra denir. Efendimizin İsra hadisesi sırasında bu kadar uzun yolu oldukça kısa zamanda almasına vesile olan bineğe ise Burak denir.

  Burak, kelime manası itibariyle; şimşek, yıldırım, ışıldamak, parıldamak anlamlarına gelmektedir.

  Allah (c.c.) kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Burak’tan açık bir şekilde bahsetmemektedir. Lakin bazı sahih hadislerde ve rivayetlerde bu bineğin özellikleri anlatılmıştır.

  Bu rivayetlere göre Burak, katırdan küçük, merkepten büyük, beyaz renkli, çarptığında ayaklarını hızlandıran, uyluğunda iki kanadı olan ve adımını gözünün gördüğü mesafenin biraz daha ilerisine atabilen bir hayvandır.


  Burak ismi ona, renginin son derece parlak olması sebebiyle veya hızı şimşeği andırdığı için verilmiştir.