1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Ulusal Siber Güvenlik Akademisi olarak sizlere bu alanda siber güvenlik & ethical hacking eğitimi , günümüz siber saldırılarında kullanılan araç ve teknikleri kullanarak, siber güvenlik konusunda sizlere saldırı ve savunma yönünden eğitimler ile sizlerin çözümler üretebileceğiniz bir siber dünya sunuyoruz .

 1. Çevrim Dışı
  NeRo

  NeRo Teğmen

  • Mesaj:  22
  • Alınan Beğeniler:2
  2 Haziran 2018
  Meslek:
  Bilgisayar Programcısı
  Asimetrik şîfreleme yontemlerinden biridir.Anahtar üretimi ve şifreleme / açma olarak iki aşamadan oluşur. Dayandığı matematiksel zorluk,dairesel gruplar uzerindeki zorluk ayrik logoritmadir.Anahtar üretme aşaması:El Gamal şifrelemesinde dairesel gruplardan faydalanilmaktadir.

  Alice q derecesinde bir G grubunu g üreticisi (Generator) ile üretir. Alice bu gruptan { 0 , … , q-1 } rasgele bir x değerini seçer. Alice h = gx değerini hesaplar.

  Bu işlemler sonucunda Alice , g, G , q ve h değerlerini umumî anahtar (public key) olarak yayınlar.

  Şifreleme aşaması (encryption):

  Bob, göndermek istediği mesajı şifrelemek için Alice tarafından yayınlanan G grubundan faydalanır. Buna göre şifreli metin (cipher text) aşağıdaki şekilde adım adım hesaplanır:

  Bob öncelikle Alice tarafından açık olarak yayınlanan G grubundan rasgele bir sayı seçer (bu örnekte y olarak geçecektir)

  Bob iki adet sayıyı hesaplayarak Alice’e gönderir bunlar:

  c1 = gy ve

  c2 = m hy değerleridir. Dolayısıyla Bob, Alice’e (c1 , c2 ) çiftini yollar.

  Şifre açma aşaması (decryption):

  Alice, Bob’dan aldığı (c1 , c2 ) çiftini açmak için kendi hususî anahtarı olan x değerinden faydalanır.

  Alice mesaja ulaşmak için basitçe ( c2 / c1x ) bölümünü hesaplar.

  Bu şifreleme yönteminde G grubundan daha büyük mesajların gönderilmesi durumunda mesajı alt parçalara bölerek göndermek de mümkündür.
   
  onrycll bunu beğendi.